fbpx

Koristaja – amet, millega vanasti lapsi hirmutati

Kogu tõde koristaja ametist

„Kui koolis ei õpi, pead suurena koristajaks hakkama“ – nii hirmutati aastaid tagasi lapsi. Kas puhastusteenindaja elu on siis tõesti nii kibe? Tegelikult kaugeltki mitte. Milline inimene sellesse ametisse sobib ja kuidas sel alal karjääri teha, räägib TP Kinnisvarahoolduse personalijuht Anett.

Puhastusteenindaja ametiga käib kaasas rida eelarvamusi. Võtame levinumad müüdid ühekaupa ette ja analüüsime läbi.

Müüt 1: Puhastusteenindaja ei lähe kellelgi korda.

Tuleb ette, et puhastusteenindajaks kandideerija pelgab olla tühi koht, kelle käekäik ei lähe eriti korda ei kliendile ega tööandjale. Antakse ainult ülesanne ette, kuid pole korralikke vahendeidki, lugupidamisest rääkimata.

See võib olla tõsi ainult siis, kui satutakse tööle puhastusteenuseid pakkuvasse ettevõttesse, mille sisemine töökultuur on mäda. Edukas koristusfirma teab, et rahulolev töötaja on tema edu võti ning oskab oma personali väärikalt kohelda. Aga nii on see ju tegelikult igas valdkonnas.

Puhastusteenindajate töö tähtsus on teravalt päevakorrale kerkinud ka seoses koroonaviirusega. Kui see töö poleks oluline, nakatuks palju rohkem inimesi – nii büroodes, toidupoodides, lasteaedades kui ka näiteks riigiasutustes. Ka puhastusteenindajatest on täna saanud eesliinitöötajad, kellel on viirusega väga lähedane kontakt. Seetõttu väärivad nad vaid imetlust ja tänu.

Müüt 2: Koristamine on lihtne, kõik oskavad koristada.

Kodus koristame me ju kõik, kas pole? Kuid puhastusteenindaja tööd tehes tuleb vastata konkreetsetele standarditele, mis pole üldse madalad. Kodus ei pea kellelegi vastust andma. Kusjuures kodus ei ole ka eluliselt oluline tunda õigeid puhastusvõtteid ning koristuskeemiat. Kui midagi kodus koristamise käigus ära rikud, saad selle asendada ja elu läheb edasi. Tööpostil eksimusteks aga erilist ruumi pole. Seega on tarvis omandada hulk teadmisi, mis võimaldavad oma tööd hästi teha.

Hea puhastusteenindaja isikuomadused on kohusetundlikkus, täpsus, pedantsus ja oskus mõelda kastist välja, sest teinekord on vaja läheneda loominguliselt.

Müüt 3: Koristamine on naiste töö.

Üks suuremaid koristusega kaasas käivaid eksiarvamusi! Koristamises kui töös ei ole mitte midagi, mis sobiks ühele soole kuidagi paremini kui teisele. Näiteks TP Kinnisvarahoolduse 120+ töötajast 20 on meesterahvad ja mitte sugugi vaid juhtivatel kohtadel. Leidub päris mitmeid puhastusteenindajaid, kes teevad tööd vaat et pareminigi kui mõni naissoost kolleeg. Koristamine sobib igal juhul nii naise kui ka mehe ametiks.

Samuti ei ole selles töös vanusepiirangut. Ehkki viimastel aastatel on ameti enda jaoks avastanud üha rohkemad noored, leidub ka küpsemas eas puhastusteenindajaid, kelle jaoks pole amet kontimurdev.

Müüt 4: Klienditeenindus on lihtsam kui koristamine.

Klienditeenindaja tööd peetakse ühest küljest lihtsaks (igaüks saaks hakkama!), teisest küljest aga tüütuks (inimestega suheldes tuleb külma närvi säilitada). Samas arvatakse mõnikord, et enne töötaks pigem klienditeenindaja kui puhastusteenindajana.

Ent puhastusteenindaja tööl on klienditeeninduse ees mitmeid eeliseid. Näiteks tööaeg ja paindlikkus. Klienditeenindajad teevad üle 10 tunni kestvaid tööpäevi ja see on vägagi kurnav, sest pidevalt tuleb ka inimestega suhelda. Koristades on aga võimalik omaette nokitseda ning omi mõtteid mõelda. Samuti saab valida endale sobiva tööaja. Kui oled hommikuinimene, saad teha hommikusi vahetusi ning veeta pärastlõuna ja õhtu näiteks pere seltsis. Kui eelistad õhtust tööd, siis on seegi võimalik, sest kliendiga on fikseeritud ajavahemik, mille jooksul pind puhastatakse, kuid täpne aeg, millal seda teha, on kokkuleppeline.

Müüt 5: Koristama hakkab see, kes muuks ei sobi.

Kõlab võib-olla uskumatult, aga tänapäeval leidub ka kõrgharidusega puhastusteenindajaid. Need ei ole inimesed, keda kuskile mujale tööle ei võetud. Koristamas käiakse ka osalise tööajaga, mis võimaldab samal ajal pidada ka teisi ameteid. Mõned näited TP Kinnisvarahoolduse puhastusteenindajatest: õppejõud, suurpere emad, raamatupidajad, IT spetsialistid.

Muide, puhastusteenindaja ametit peetakse kõrvaltööna ka sellepärast, et saada füüsilist koormust. Selle asemel, et maksta raha ja minna spordisaali liigutama, eelistab mõni seda, et vähese liigutamise eest makstakse hoopis talle. Tõeline võit!

Nagu juba öeldud, on ka koristamise töös oma spetsiifika, mida tuleb tunda. Päris igaüks tänavalt selleks ei sobigi. Tänu paindlikkusele ja töö meeldivale iseloomule saab seda teha nii täiskohaga kui ka osaliselt. Paljud nutikad inimesed on selle läbi hammustanud ja kasutavad antud võimalust vägagi edukalt.

Müüt 6: Koristamise eest saab vähe palka.

Puhastusteenindaja palk sõltub kokkuvõttes töötundide arvust, tööajast (kas töötatakse hommikul, päeval või öösel) ja mitmetest teistest faktoritest, kuid kindlasti ei ole tegemist ametiga, mida tehes peab miinimumpalgaga leppima. Töö keerukus ja tasu on igati õiglases suhtes. Võrreldes mõne raskema tööga on isegi eelis. Kui peaksid valima näiteks peenema riidepoe müüja ning puhastusteenindaja ameti vahel, jääb tasu samasse suurusjärku. Ainult et puhastusteenindajana on sul kindlasti rohkem vaba aega.

Müüt 7: Puhastusteenindaja amet on ajutine ja täiesti perspektiivitu.

Puhastusteenindaja amet ei pea kohe kindlasti olema ajutine. Oma tööd tõsiselt ja pühendumusega tegev kaader on väga hinnatud tööjõud. Miks peakski mujale liikuma, kui töö meeldib ja tingimused on head?

Ka ambitsioonikad inimesed ei peaks koristamist pelgama, sest see võib olla väga heaks hüppelauaks. Paljud tänased puhastustööde juhid ja puhastusvaldkonna koolitajad alustasid ise kunagi päris algusest. See kogemus on neile oma töös kuldaväärt. 

TP Kinnisvarahoolduses on töökad inimesed alati teretulnud. Kui soovid meie meeskonnaga liituda, vaata kindlasti vabad töökohad üle!