fbpx

Parketi õlitamine – mis võiks valesti minna?

Puitpõrandad on mõnusalt soojad ja hubased, kuid vajavad õiget hooldust. Saad sellega ise hakkama, kui varud piisavalt aega ja kannatust ning talitad all toodud näpunäidete järgi.

Puitpõranda õlitamine on vajalik selleks, et põranda eluiga pikeneks. Õlitamata põrand võtab sisse rohkem mustust kui õlitatud põrand ning lihtsalt kulub kiiremini. Samuti on kulunud põrand kole – seal on kriipsud ja kraapsud, täkked ning inetud heledaks kulunud laigud.

Uuri põranda ajalugu

Enne kui tõttad poodi hooldusvahendeid ostma, pead selgeks tegema, milline põrand sul üldse on. Kas see on puitparkett või mõni muu materjal, selgub võrdlemisi lihtsalt. Aga kas parkett on lakitud või õlitatud, seda ei pruugigi une pealt teada.

Kui oled veendunud, et sul on õlitatud parkett, on järgmiseks etapiks selgeks teha, mismoodi seda varasemalt hooldatud on. Variante on kaks: hoolduseks on kasutatud kas õli või õlivaha.

PEA MEELES: Õlitatud põrandat ei saa hooldada õlivahaga. Ja õlivahatatud põrandat õliga!

Õli ja õlivaha on nii erinevad aineid, et neid läbisegi kasutada ei saa. Põrand lihtsalt ei võta uut ainet omaks. Samuti ei pruugi omavahel „ühilduda“ ka erinevate brändide õlid ja õlivahad. Sellepärast ongi väga oluline hooldada põrandat vahendiga, millega seda varemgi hooldatud on.

  • Õlivaha on kunstlik aine. Selle plussideks on soodsam hind, kiirem kuivamine ja hõlpsam käsitlemine – seda saab põrandale kanda käsitsi.
  • Õli on naturaalne aine. Selle plussiks on ilusam tulemus, miinusteks aga kallim hind, pikem kuivamisaeg, keerulisem käsitlemine ning vajadus kasutada spetsiaalset masinat.

Kui tihti hooldada?

Õlitamise ja õlivahatamise puhul räägime kahest erinevast hooldusrutiinist. Hooldusõlitamine on mõnevõrra lihtsam. Selleks tuleb põrandale teha eelnevalt süvapesu ning seejärel hooldusaine peale kanda. Põhjalik õlitamine eeldab süvapesu asemel põranda eelnevat puhtaks lihvimist. Selles vahe seisnebki. Kõik muu on sama.

Hooldusõlitamist vajab kodune puitparkett umbes iga kahe aasta tagant. Kui põranda seisund on hea, siis isegi kolme aasta tagant. Koos lihvimisega peaks õlitama aga iga viie või kuue või isegi seitsme aasta tagant. Profi treenitud silm näeb vajaduse kohe ära.

Isegi kui teha korralikult hooldusõlitamist, siis täisõlitamise vajadusest ei pääse. Ühel hetkel tuleb seda kindlasti teha. Samas ei ole mõtet liiale minna, sest tänapäeva parkettide väärispuidu kiht on nii õhuke, et sagedast lihvimist see lihtsalt välja ei kannatagi.

Ja hea on teada ka seda, et kui põranda ära lihvid, teed sellele justkui restardi. Pärast lihvimist võid ise otsustada, kas kasutad kuni järgmise lihvimiseni hoolduseks õli või õlivaha.

Alusta väljakolimisest

Kas pead kodust põranda õlitamiseks täielikult välja kolima või ei, sõltub asjaoludest. Fakt on see, et põrand peab hooldamiseks olema täiesti tühi. Ükski kapp ega tool ei saa paigale jääda, sest muidu ei saa ühtlast tulemust. Kui toad tühjaks tassitud, ei saa ruume ka praktiliselt kaks ööpäeva kasutada, sest põrand peab kuivama. Nii pärast pesemist kui ka pärast õlitamist.

Kui sul on mitu tuba ja saad kõik ruumid ette võtta ühekaupa, on see juba võit.

Kui ruum on mööblist tühjaks tehtud, tuleb ära teipida põrandaliistud või seinad (kui liiste pole). Sest õli ega õlivaha pritsmed pärast enam maha ei tule. Ka töö käigus laiali pritsinud õli(vaha) tuleks kiirelt lapiga ära pühkida.

Süvapesu saab teha ka kodus

Kuigi põranda süvapesu kõlab professionaalse terminina, saab seda häda pärast teha ka ise. Selleks muretse endale just parketi pesuks mõeldud pesuaine ja hari. Ja lase kätel käia! Lisaks vajad veeimurit, mis pesuvee kokku korjaks. Selle saad laenutada. Üldjuhul samast firmast, mis parketipesu ainet müüb.

Kui sul on käsil täisõlitamine, siis asendub süvapesu mõistagi lihvimisega. Ka lihvimisaparaati on võimalik laenutada. Ainult et põranda lihvimine ei ole kõige lihtsam töö. Seda eriti juhul, kui teed seda esimest korda elus. Pead olema äärmiselt ettevaatlik, et põrandat ära ei riku, sest lihvi tald on halastamatu ja nii kui see sekundi võrra kauemaks ühte kohta lihvima jätta, on tulemuseks rikutud põrand. Arvesta sellega, et trepiastmed ja ligipääsematud nurgad tuleb lihvida käsitsi.

Õlitamiseks on omad tööriistad

Kui parkett on ette valmistatud, saabki õlitamisega pihta hakata. Õlivaha on hea põrandale kanda kandilisel tallal mikrokiust mopiga. Sellega pääsed hõlpsalt ligi ka nurkadele. Liigutus ise on sama nagu PVC põranda vahatamise puhul – justkui pesed põrandat, liikudes piki puidukiudu. Jälgi, kui kiiresti põrand õlivaha endasse imab. Kui väga kiiresti, siis on selge, et pead pärast kuivamist peale kandma veel ühe või isegi kaks kihti.

Õlitada mopiga ei saa. Selleks vajad tegelikult spetsiaalset masinat (saad laenutada), mida koristusvaldkonnas nimetatakse Koljaks. All käib ringi ketas, mille ümber asetatakse puuvillane lapp. See hõõrubki õli põrandale. Aga jällegi – et masin nurkadesse ei pääse, tuleb need osad teha käsitsi.

Taas peab jälgima, kui kiiresti põrand õli endasse imab. Ja vastavalt õli juurde doseerima. Kui õli peale kantud, peab aga Koljale uue puhta lapi paigaldama ning veel ühe tiiru peale tegema, sest piiskadena põrandapinnale jäänud üleliigne õli tuleb ära pühkida.

Mis võib minna valesti?

See on põhiküsimus, millele tuleks enne selle suure töö ette võtmist vastata. Meie eritööde eksperdid tõid mõned valupunktid välja.

  • Doseerid aine kogust valesti. Võid täpselt teada, mitu ruutmeetrit parketti sul on ning saada ka poest õige koguse õli või õlivaha, aga kui hakkad tööga pihta, võid ühel hetkel avastada, et õli ei jagu mitte kuidagi. Järelikult oled sellega liiga heldelt ringi käinud. Võib minna ka vastupidi ning õli võib üle jääda. Sel juhul oled olnud liiga kokkuhoidlik. Kumbki kõrvalekalle pole hea.
  • Rikud põranda toonitud õliga ära. Õlisid on tänapäeval nii palju, kusjuures osad neist võimaldavad põrandat toonida. Kui oled sellise õli kasuks otsustanud, siis sega õli iga natukese aja tagant, et värvipigmenti oleks õlis kogu aeg samas koguses. Kui jätad segamata, vajub pigment põhja ja viimasena õlitatud põrandapind jääb tumedam.
  • Tekitad endale hulga lisakulusid. Kui rikud lihvimisel põranda ära, võib selle vahetamine minna küll kindlustuskaitse alla, aga isegi sel juhul tuleb tasuda omavastutus. Isegi kui sellist ekstreemsust vältida õnnestub, ent tulemus ikkagi ebaühtlane on, riivab seegi ju silma.

Õlitatud vs lakitud parkett

Nüüd, mil oled end parketi õlitamise spetsiifikaga kurssi viinud, võib tunduda, et lakitud parkett on palju parem valik, kas pole? Õlitama ei pea ning puudub vajadus sageli hooldada. Aga mõistagi on ka lakitud parketil omad miinused.

Kui lakitud parkett kulub, siis tähendab see vajadust terve põrand ära lihvida ning uus kaitsekiht peale kanda. Kusjuures sellisel juhul saad juba ise valida, kas lakkida või minna üle õlitamisele või õlivahatamisele. Muide, ka nõukogude ajast pärinevale vanale lakitud parkettpõrandale saab anda uue elu, kui lakikiht maha lihvida ning põrand näiteks mõne kena õliga üle teha. Tulemuseks on justkui uus põrand.

Õlitamine on silmailu vaatepunktist kindlasti parem valik. Isegi kui hooldamine nõuab rohkem vaeva, on sul võimalik oma elu lihtsamaks teha ja tellida põranda õlitamine või õlivahatamine proffidelt. Neil on asi käpas. Isegi kui midagi läheb valesti, saad brigaadi alati tagasi kutsuda ja vead parandada lasta. Aga kui oled rohkem „käed külge“ tüüpi inimene, siis ole lihtsalt ettevaatlik, varu piisavalt aega ning saad kindlasti oma põrandad hooldatud ka omal käel.