fbpx

Talvine põrandahooldus võib säästa tuhandeid €€€

Talvel käib hoonete ümbruse hooldamine hoopis teisiti kui suvel. Tegelikult nõuavad suuremat tähelepanu ka siseruumid – eriti põrandad! Kui hooldusrutiin pole õige, võib põrand hukka minna ning tuua endaga suure väljamineku. Loe lähemalt, kuidas seda vältida.

Kõige tugevamad on kõvapõrandad: betoon-, kivi- ning plaaditud põrandad. Nendega probleeme ei esine. Kahjustustele on kõige vastuvõtlikumad aga PVC, LVT, puitparketi ning laminaadiga kaetud pinnad. Aga ka vaipkatted. Kuid mis neid siis ohustavad? Nagu arvata võib, on suurimateks pahalasteks libedusetõrjevahendid, eriti just sool, jääsulatajad ning graniitkillustik.

Sool ja jääsulatajad põhjustavad valgeid rante, mis pole lihtsalt koledad vaadata, vaid mis kahjustavad ka põrandapinda. Graniitkillustik kipub jalatsitaldade külge kinni jääma ning põrandaid mehaaniliselt kriipima. Mida rohkem põrand kannatada saab, seda raskem on seda puhastada. Kiiremini tekivad nii mustad jutid kui ka kõiksugu kriipsud-kraapsud. Lõpuks muutub põrand nii koledaks, et tuleb suisa välja vahetada. See pole odav lõbu.

Nutikas ennetab

Sinu siseruumide talvine põrandahooldus algab tegelikult õuest. See tähendab, et mida rohkem lahtist prahti on välisuste ümbruses, seda rohkem jõuab seda ka sisse. Seega tasub kojamehetöösse tõsiselt suhtuda. Niipea kui lumi ja jää on sulanud, peaks lahtised graniitsõelmed kokku pühkima – siis ei saa neid jalatsitega tuppa tassida.

Teatud liiki põrandad saab talveperioodiks ette valmistada ka spetsiaalse kaitsekihiga. PVC ja LVT kattega põrandaid tuleks vahatada kaks korda aastas. Vähemalt! Vaha toimib mitmel moel. Esiteks on vahatatud põrandat palju lihtsam pesta, sest see on sile. Teiseks kaitseb vahakiht ka mehaaniliste vigastuste eest. Ilma vahata jõuavad kriimud aluspinnani ja siis muutub põranda puhastamine kas võimatuks või siis lihtsalt väga kalliks. Vahatamine on igal juhul mõistlikum.

Too majja rohkem matte

Porimatid on abiks nii ehk naa, kuid talviseks perioodiks on mõistlik neid juurde hankida. Porimatt imab endasse lumesopa, aga püüab kinni ka graniidi ning liiva. Kui palju lisamatte paigaldada ja kui tihti neid vahetada, sõltub puhtalt sellest, kui palju rahvast ruume läbib ning muidugi ka ilmast. Lisamatte kasutades ei ole probleemiks ka valged randid, mis juba järgmise pesuga eemaldatakse.

Küll aga saab valgetest rantidest probleem, kui lisamatte ei kasutata ning suurema löögi peab enda peale võtma vaipkate. Randid ilmuvad eriti kiiresti nähtavale põrandakütte puhul. Igapäevaselt on rante väga tülikas eemaldada, eemaldamata jätmisel mustus aina kuhjub ja probleem süveneb.

Ka süvapesu aitab

Süvapesu on vajalik toiming nii vaipkatete kui ka PVC ja LVT põrandate ning tegelikult ka kivipõrandate puhul. Süvapesu käigus saab kätte kogu põrandasse imendunud mustuse, aga ainult juhul, kui seda teostatakse piisava sagedusega. Korra mõne aasta jooksul ei ole kahjuks piisav, ka süvapesu tuleks tellida kaks korda aastas – vahetult enne ning vahetult pärast talve.

Kui aasta on eriti lumerohke, tasub üle vaadata ka tavakoristuse sagedus. Mida rohkem töötajaid, külalisi ja käimist, seda suuremat vatti põrand saab ning pühkimist-pesemist lihtsalt on rohkem.