fbpx
puitpõrand

Mida pead teadma puitpõranda pesemise ja hooldamise kohta?

Puitpõrand lisab soojust ja ainulaadset välimust kõikidele sisekujundusstiilidele ning kui põrandat on õigesti ja korralikult puhastatud, siis selle hooldamine ei ole midagi keerulist. Kui jätta esteetika kõrvale, siis on oluline põrand puhtana hoida ka ohutuse ja vastupidavuse tõttu. Näiteks õhuke mustuse- või tolmukiht võib muuta puitpõrandad libedaks. Samuti kulutab puhastamata mustus põrandat ning lühendab selle eluiga.

Kui tihti tuleb puitpõranda koristust ette võtta?

Et viimistlus oleks särav ja puhas, tuleks puitpõrandat puhastada või tolmust pühkida iga päev ning lekked tuleb koristada kohe, kui need juhtuvad. Põhjalikumat põrandapuhastust peaks tegema vähemalt kord nädalas või kord kuus, olenevalt sellest, kui palju põrandat kasutate. TP Kinnisvarahooldus soovitab iga päev põrand tolmust puhtaks pühkida, plekid kohe tekkimise hetkel ära koristada ning suurem põrandapuhastus kord nädalas läbi viia.

Puitpõranda puhastamine: mis eeltööd tuleb teha?

Peamine, mida enne puitpõranda puhastamise alustamist kindlaks teha, on põrandakatte tüüp: täispuidust põrandakate, lehtpuidust põrandakate või laminaatpõrand. Need näevad välja väga sarnased, kuid laminaadi hooldus erineb täispuidu või lehtpuidu omast. Täispuidu ja lehtpuidu põrandakate võib läbida sama puhastusrežiimi, kuid tuleks vältida laminaadil lehtpuidust põranda puhastusvahendite kasutamist, kuna koostisainetes sisalduva õli ja vaha tõttu võib põrandapind tuhmuda.

Puitpõranda tüübid:

  1. Täispuidust põrandakate: see põrandakate paigaldatakse laudade või ribadena ja jäetakse naturaalseks või töödeldakse puidupeitsiga. Põrandakatteks võib olla mis tahes lehtpuu (tamm, vaher, tiikpuu, pähkel, saar), mis on lõigatud ühest täispuidust.
  2. Töödeldud lehtpuidust põrandakate: see põrandakate on valmistatud mitme õhukese lehtpuu kihi liimimisel. Kihid on virnastatud nii, et terakesed jooksevad erinevates suundades, et tugevdada põranda tükke. Pinnakihiks võib olla õhuke spoon või paksem lehtpuidust kiht, mida saab aja jooksul lihvida ja viimistleda. Loe täispuidust põrandakatte ja töödeldud lehtpuidut põrandakatte erinevuste kohta lähemalt siit.
  3. Puidust laminaatpõrand: see põrandakate ei sisalda lehtpuitu. Pind on fotograafiline kujutis puidust, mis on kaetud puitkiudplaadil oleva paksu melamiinvaigu kihiga. Loe lehtpuitpõranda ja laminaatpõranda erinevuste kohta lähemalt siit.

Lehtpuidust puitpõranda puhastamine ja hooldamine

Lehtpuidust puitpõranda puhastamiseks kasutatavad tööriistad võivad olla erinevad. Pehmete harjastega luud on parim valik lehtpuidust põrandatelt puru ja liiva eemaldamiseks, vältides samal ajal täiendavaid kriimustusi. Harjased võivad olla valmistatud nailonist või kummist. Tolmuse pinna puhastamiseks on hea kasutada tolmulappi või käsitolmuimejat. Mikrokiust mopipead tõmbavad tolmu paremini ligi kui puuvillased või käsnmopid ning neid on lihtne pesta ja puhastada. Kuigi lehtpuitpõrandate puhul saab kasutada ka tavalist tolmuimejat, siis soovitame valida selle, millel on pehmete harjastega rullid, mis aitavad vältida kriimustamist. 

Õige puitpõranda puhastusvahendi valimine on oluline, et vältida puitpõranda kahjustamist. Ärge kunagi kasutage tugevatoimelisi kemikaale, nagu kloorvalgendi, ammoniaak, männiõli või lahjendamata äädikas. Valige selle asemel kaubanduslik toode, mis on mõeldud puitpõrandate jaoks. Ärge kunagi kandke vedelat või kleepuvat vaha polüuretaaniga puitpõrandale.

puitpõrand

Mida läheb vaja?

Seadmete/tööriistade puhul soovitame kasutada luuda, tolmumoppi või tolmuimejat ning mikrokiust moppi. Materjalidest läheb teil tarvis kaubanduslikku puitpõranda puhastusvahendit, paberrätikuid ja vett.

1. Puitpõranda pühkimine igapäevaselt

See aitab eemaldada puru, mis võib põhjustada kriimustusi ja kulutada põrandat. Samuti ärge unustage regulaarselt puhastada ka vaipade all olevat põrandat.

Nipp: Soovitame kasutada kahte mikrokiust moppi, millest üks on mõeldud kuivmoppimiseks tolmu kogumiseks ja teine, mis on tihedamate kiududega, niiskeks moppimiseks.

2. Plekkide ja mustuse koristamine koheselt, kui need tekivad

Ärge laske lehtpuidust põrandatel ärakuivanud mustusel ega märgadel leketel seista. Kui põrandale on tekkinud plekid, siis eemaldage need koheselt. See on eriti oluline muda ja mis tahes toiduainete või vedelike puhul, mis on tumedat värvi ja võivad jätta raskesti eemaldatavaid plekke. Pärast paberrätiku või lapiga puhastamist loputage põrand kergelt veega niisutatud lapi või mopiga. Pühkige puidusüü suunas, et vältida triipude tekkimist.

3. Puitpõranda puhastamine mopiga iganädalaselt

Peske puitpõrandaid vähemalt kord nädalas mopiga, et püüda kinni tolmukübemed ja mustuseosakesed, mis näivad eikusagilt tekivad. See on oluline puitpõrandate hea väljanägemise ja vastupidavuse tagamiseks.

4. Puitpõranda puhastamine niiske mopiga hooajaliselt

Kui olete mustuse ja plekkide eest jooksvalt hoolitsenud ning hoidnud põrandad liiva- ja tolmuvabana, peaksite puhastusvahendiga puitpõrandat niisutama vaid paar korda aastas. Ärge kunagi kasutage märga moppi. Liigne vesi võib kahjustada kõiki puitpõrandaid põhjustades nende paindumist.

Niisutage kergelt mikrokiudmoppi ja puhastage alati puidusüü järgi ning laske puidul enne kõndimist täielikult kuivada, et vältida täppide tekkimist. Kui elate kareda veega piirkonnas, niisutage mopp destilleeritud veega. Karedas vees sisalduvad liigsed mineraalid võivad jätta põranda viimistluse tuhmiks.

Kui kasutate kaubanduslikku puitpõranda puhastusvahendit, siis valige pihustusaplikaator või mopp, millel on korduvtäidetav pihustusfunktsioon, nagu näiteks Bona. Liiga palju toodet võib jätta põrandad kleepuvaks ja meelitada ligi rohkem mustust. Puhastamiseks piisab väikesest pesuvahendi kogusest, umbes pool teelusikatäit kahe ruutmeetri kohta.

Kuidas puhastada laminaatpõrandat?

Laminaatpõrandate eest hoolitsemine on suhteliselt lihtne. Oluline on puhastada lekked kohe, kui need juhtuvad ning tolmuimejat sagali kasutada. Sügavamaks puhastamiseks võite kasutada aurumoppi, kuid vältige märgmoppi, mis võib põhjustada aluskihtide kõverdumist. Vältige tugevatoimelisi puhastusvahendeid, nagu männiõli või mis tahes puhastusvahendeid, mis tõotavad jätta põrandale läike. Mopi niisutamiseks kasutage väikest kogust tavalist nõudepesuvahendit soojas vees.

Nipid puitpõranda puhtuse hoidmiseks

Veenduge, et uksematt oleks väljaspool sissepääsu ust ja võimalusel ka ukse ees koridoris. Uksematt võib kiiresti määrduda, kuid see on parem variant kui viia kogu mustus puitpõrandale. 

Mustus ja lekked võivad süveneda, kui te neid kohe ära ei korista. Mahlapritsmed muutuvad mõne tunni pärast kleepuvaks õudusunenäoks ning lemmiklooma karvad tekitavad segadust. Kui puhastustoimingud jätta järgmiseks põrandapesu korraks, näevad põrandad määrdunud välja ning nende puhastamine võtab kauem aega.

Millal kasutada professionaalset puhastusteenuse abi?

Kui põrandad on kaotanud läike või pole aega ega soovi oma põrandaid puhastada, soovitame planeerida regulaarne puitpõrandate professionaalne puhastusteenus. Professionaalne puitpõranda puhastus võib pikendada teie põrandakatte eluiga.

Kui põrandal esineb aga liigseid mõlke, kriimustusi või veekahjustusi, vajab see arvatavasti puitpõrandate viimistlemist. Kui puit hakkab mädanema, lõhenema või kildudeks minema, on see märk, et põrandakatte parandamiseks või potentsiaalselt väljavahetamiseks oleks vaja professionaali abi. Tutvu TP Kinnisvarahoolduse puhastusteenustega lähemalt.