Mis on naturaalsed puhastusvahendid ja milleks neid kasutada?
Nüüd, mil rohepööre on jõudnud pea igasse kodusse, tervislik ja puhas toodang on hinnas, ning ökomärgistus aina olulisem, eelistatakse ka üha enam puhtaid ja naturaalseid koostisosi. Nii on ka naturaalsed puhastusvahendid paljudes majapidamistes asendanud tavalise kodukeemia.
Ökokauba külluses on naturaalsed puhastusvahendid end mugavalt kodukeemia riiulitesse seadnud, ning tõenäoliselt tekib nii mõnelgi küsimus, et miks siis ikkagi naturaalset eelistada? Panimegi siinkohal kokku väikese ülevaate, mis võiks anda aimu keskkonna- ja kodusõbralikest puhastusvahenditest.
Mis teeb ühest puhastusvahendist üldse naturaalse puhastusvahendi?
Heal lapsel on mitu nime ja looduslikest, öko, või naturaalsetest puhastusvahenditest räägitakse juhul, kui need on kooskõlas teatud kriteeriumitega. Laias laastus võib öelda, et naturaalsete puhastusvahendite juures on üheks olulisemaks aspektiks nende mõju keskkonnale. Nad on kordades loodussõbralikumad ilma ökomärgistuseta puhastusvahenditest, milles sisalduvad ained võivad olla kahjulikud nii kasutajale endale, kui ka ümbritsevale loodusele. Loodussõbralikku mentaliteeti hoides, ei testita neid loomadel, mistõttu kannavad naturaalsed puhastusvahendid ka ‘’julmusevaba’’ tiitlit.
Veel peab ökomärgistusega vahend olema minimaalse süsiniku jalajäljega. Nende pakend peab olema biolagunev või taastöödeldud, nad ei tohi sisaldada ohtlikke kemikaale, lõhna- ega ka värvaineid, ning lagunemisel peavad nad muutuma kahjutuks aineks. EU Flower, kõige laiemalt levinud õigusaktidega reguleeritud ökomärgis Euroopa liidus, nõuab näiteks suurema osa pindaktiivsete ainete lagunemist vähemalt 28 päeva jooksul.
Üldjuhul on naturaalne puhastusvahend vastavalt regulatsioonidele ka märgistatud. Euroopas on levinud neli märgistust, millega saab lähemalt tutvuda siin.
Naturaalsed puhastusvahendid kui keskkonna- ja tervisesõbralik alternatiiv
Arvatavasti on nii mõnigi tundnud, et peale vannitoa koristamist või aknapesu hakkavad silmad kipitama, hingata on raske ja sidrunilõhn ei kao mitu päeva ninast. Vahepeal on isegi soovituslik koristades kaitsvaid kindaid kanda, et potentsiaalset nahalöövet vältida. Kõlab ju ebatervislikult. Tõsiasi on, et tavalised puhastusvahendid sisaldavad ohtlikke keemilisi ühendeid, mis püsivad ruumis veel mitu päeva peale koristamist. Üheks selliseks aineks on näiteks SLS (naatriumlaurüülsulfaan), mille sissehingamine põhjustab hingamisteede ärritust ja kuivatab limaskesti. Lisaks on just see eriti kahjulik loomadele, mereelustikule- ja keskkonnale.
Niisamuti kahjustavad pesuvahendites sisalduvad ftalaadid maksa, kopse, neere ning võivad põhjustada isegi viljatust. Kui arvestada sellega, et puutume pidevalt taoliste ainetega kokku, pole ime, et praegusel ajal nii palju allergiaid ja nahaprobleeme on – meie suurim organ peab igapäevaselt meid väliste ärritavate tegurite eest kaitsma.
EPA (Environmental Protection Agency) soovitus on siinkohal valida loodussõbralikud tooted, mis ei sisalda orgaanilisi ühendeid, nagu glükoolestrid ja süsivesinikud, sest lisaks sinu enese tervisele, on need ka parem valik loodusele. Veel võiks mainida, et naturaalne ja puhas koostis on sobilik ka allergikutele. Veel üks põhjus, miks eelistada naturaalseid puhastusvahendeid!
Naturaalsed puhastusvahendid ehk vähem vahendit, vähem keemiat ja vähem pakendit
Less is more — kuldsed sõnad, mis on keskkonnasõbralikkuse põhitõde, ning naturaalsete pesuvahendite tootjate mantraks. Kas teadsite, et tegelikkuses kasutatakse koristamisel vähem kui poolt kodus olevatest vahenditest? Kui keskmiselt on igas kodus kaheksa puhastusvahendit, siis pidevalt kasutatakse nendest vaid kolme. Tuleb nentida, et juba ainuüksi üldpuhastusvahendiga on võimalik väga palju pindu koristada, ning iga nurk ei vaja puhastamiseks eraldi vahendit.
Zero waste (nullkulu) liikumisega on trendikaks saanud ise pesuvahendi kokku segamine. Vastavalt eelistusele saab selleks kasutada kas puhastustablette, pulbreid, või kodustest vahenditest ise puhastusvahendi kokku segada. Tänu sellele on puhastusvahendite ökoloogiline jalajälg minimaalne ja lisaks vahendile endale, võimaldab taoline lähenemine taaskasutada puhastusvahendite pakendeid ja pritspudeleid. Kes eelistab midagi esteetilisemat, saab soetada ka näiteks klaasist pritspudeli.
Puhastustabletid
Puhastustabletid on ehk kõige kergem viis minna üle täiesti naturaalsetele puhastusvahenditele, ja mis peamine, neid on väga lihtne kasutada. Vastavas koguses vees on tarvis lahustada üks tablett, ning pesuvahend ongi valmis. Rootsi bränd Skosh pakub plastikuvabas pakendis puhastustablettidele lisaks ka taaskasutatud pudeleid, mida on võimalik ühe uuesti kasutusele võtta. Nende koostis on toksiinivaba ning minimaalse süsiniku jalajäljega.
Puhastuspulber
Puhastuspulbri mehhanism on sarnane, aga veega segatakse pulber. Siinkohal võiks välja tuua kodumaise brändi Klaara, mis on sündinud koostöös TÜ biokeemia laboriga ning on töötatud välja võimalikult tervise-ning keskkonnasõbraliku koostisega, mis on läbi aegade kasutuses olnud ning puhastava toimega. Sealhulgas on kasutatud söögisoodat, sinepipulbrit, pesupähkleid, sidrunhapet, õunhapet jpm. Pulbrit on võimalik tellida metallkonteineris, ning seda saab täita kartongpakendis tuleva täitepakiga.
Tee ise!
Nagu näha, on tegemist üsna kergesti kodus leiduvate ainetega, ning väikese vaevaga saab kodus ka ise naturaalseid puhastusvahendeid kokku segada. Kuidas seda teha, saab lugeda siit.
Naturaalsed puhastusvahendid poeletilt
Kellele täielik rohepööre ikkagi ei sobi, on võimalik naturaalsemaid valikuid langetada ka ikkagi poelettidel leiduvate valikute seast. Näiteks kannab ELi ökomärgistust uhkusega Eestist pärit brändi Mayeri all-care liin. Nende tooted on biolagunevad, ning neis on vähendatud ohtlike kemikaalide kontsentratsiooni, mistõttu on nad vähem ohtlikud keskkonnale ja sinule. Allergialiidu poolt on heakskiidetud ka kodumaine bränd Mulieres, mis on samuti loodus- ja keskkonnasõbralik, ning mõeldud just neile, kes on ülitundliku ja allergilise nahaga.
Miks siis ikkagi eelistada naturaalseid puhastusvahendeid?
Teoorias on kõik klaar, aga poes puhastusvahendite vahel on arvatavasti nii mõnelgi silme eest kirju. Erinevaid märgistusi kerkib nagu seeni peale vihma, ja uusimate trendidega kursis olemine on peaaegu et võimatu. Turul on brände, mis end naturaalsena reklaamivad, kuigi tegelikult seda pole, ning roheline pakend ei pruugi tähendada, et tegemist on ökotootega, isegi kui see lõhnab nagu männimets.
Kui hakkad endale sobivat puhastusvahendit valima, sooviga teha ohutu ning keskkonnasõbralik valik, siis tasub tähelepanu pöörata sellele, kas tootja on välja toonud toote täieliku koostise (INCI). See viitab läbipaistvusele, mis on puhta koostise otsimisel oluline tootja- ja tarbija vaheline väärtus. Ja kui ikka puhastusvahendi koostisosi hääldada ei oska, ei ole tegemist tõenäoliselt vahendiga, mis sinu tervisele hea oleks.
Naturaalseid puhastusvahendeid eelistades, valid sa keskkonna- ja kodusõbralikuma variandi, ning saad hiljem tervete kopsudega päris metsas männilõhna tunda. Seejuures töötavad nad sama hästi, kui isegi mitte paremini, kui märgistuseta puhastusvahendid.