fbpx
Tolm

Kontoripindade hooldamine – seitse sammu tolmu- ja allergiavabaks töökeskkonnaks

Tolm on paratamatult pea iga keskkonna vältimatu osa – nii kodus kui ka tööl seisame tihti silmitsi tüütu tolmukihiga, mis silmalegi märkamatult töölaudadele, tekstiilile ja pea kõikidele pindadele langeb. Mõne inimese jaoks on see lihtsalt silmale häiriv, kuid päris paljudele on tolm peamine allergia põhjustaja. Ladestunud ja kontrollimatud tolm ning teised allergeenid töökeskkonnas kahjustavad õhukvaliteeti ja ohustavad töötajate tervist.

Tolmu sees on palju peenosakesi, mis võivad allergiaid põhjustada, nagu näiteks mustus, kiud, nahahelbed, õietolm jms. Olenevalt iga inimese tundlikkusest võivad tolmus sisalduvad osakesed tekitada erinevaid terviseprobleeme, ärritada nina ja põhjustada köha. Tihti esineb just büroodes töötavatel inimestel kurikuulus „kontori köha“, mis on tingitud just ebakvaliteetsest õhust ja allergeenidest töökohas.

Erinevad väikesed osakesed tolmus tekitavad ka erinevaid reaktsioone: nohu, aevastamine, köha, hingamisraskused jpm. Tihtipeale aga just neid peenosakesi ja tolmus sisalduvaid baktereid ja viiruseid me ei näe, mistõttu on töökoha tolmu- ja allergeenidevabana hoidmine väga oluline aspekt kontori hügieenis. Selleks, et hoida töökeskkond võimalikult puhtana, on TP Kinnisvarahoolduse tiim kokku pannud seitse soovitust.

Millised on levinumad allergeenid töökeskkonnas?

Hallitus

Hallitus esineb kõikjal – nii õues kui ka siseruumides. Just kontoripindadel leiab hallitus endale sobiva keskkonna kus paljuneda. Kui hallituse tekkele õigel hetkel jälile ei saa, areneb see kiirelt edasi kuni selleni, et töötajate immuunsüsteemid hakkavad hallitusele reageerima – tekivad ärritused hingamisteedes ja töötajad võivad haigestuda. Erinevatele hallitusvormidele reageerib organism erinevalt, kuid siseruumides on immuunsüsteemil hallitusele raskem vastu hakata kui välitingimustes.

Loomade kõõm ja karvad

Eriti loomasõbralikes kontorites tuleb tähelepanu pöörata võimalikule allergiaohule, sest mitte kõik töötajad ei pruugi taluda loomade läheduses viibimist. Peamisteks allergeenideks on levinud kassi kõõm, kuid ka koerad, merisead, linnud ja teised koduloomad põhjustavad allergiaid. Tõsi – naljalt siiski kontorisse peale koerte või kasside teisi loomi kaasa ei tooda, kuid allergia levikuks ei pea loom isegi koha peal olema. Piisab vaid looma karvadest või kõõmast omaniku riietel ja langenud karvadest töökeskkonnas, et kutsuda esile allergiline reaktsioon mõnel kolleegil.

Tolmulestad

Need nähtamatud mikroskoopilised olendid eksisteerivad nii õhus, põrandal kui ka õhuringlussüsteemides. Tihtipeale ununeb, et ka ventilatsioonisüsteemid on osa keskkonnast, milles me töötame. Tolmulestad on kurikuulsad astmahoogude ja teiste tugevate allergiliste reaktsioonide vallandajad. Kontori puhastusteenuseid on väga erinevaid, kuid paraku ei paku paljud neist regulaarset ventilatsioonisüsteemide puhastust või on õhutussüsteemidele ligipääs piiratud ning neid pole võimalik hooldada. Just kättesaamatud kohad on ideaalseks kohaks tolmulestadele paljunemiseks.

Parfüümid ja lõhnaained

Üha enam tekitavad allergeene ka erinevad hügieenitooted, lõhnaõlid ja õhuvärskendajad, mida igapäevaselt kas individuaalselt või kontoris kasutatakse. Tugevalõhnalised parfüümid ja õhuvärskendajad on tugevad ärritajad, mis võivad samuti põhjustada kontoris ebamugavust.

Õietolm

Kuigi enamasti ilmnevad õietolmuga seotud probleemid õues ja kevadeti, satub see siiski tipphooajal ka siseruumidesse. Ka õitsevatelt kontoritaimedelt võib eralduda aeg-ajalt õietolmu, millele paraku päris paljud kolleegid allergilised olla võivad. Täpsemalt toataimede ja allergiate kohta on võimalik lugeda Eesti Allergialiidu kodulehelt.

Õietolmuallergia ehk maakeeli heinapalavik mõjutab oluliselt töötaja enesetunnet, sest lisaks hingamisraskustele on õietolmuallergiale omane ka vesised ja sügelevad silmad.

Puhastusvahendid

Kontoris võivad allergiat tekitada ka tugevad kemikaalid, mida kontori puhastamiseks kasutatakse. Erinevad lahustid, klooritud vahendid, atsetoon ja puhastusvahenditesse lisatud lõhnaained võivad esile kutsuda ebamugavaid allergilisi reaktsioone. Seetõttu tuleks hoolega valida, milliseid puhastusvahendeid kontoris kasutatakse või konsulteerida oma koristusteenust pakkuva ettevõttega.

Kuidas hoida kontoripinnad tolmu- ja allergiavabana?

Tolmu ja allergeenide kontrolli alla saamiseks on parim ravim ennetamine: kui tolm tööruumi ei jõua või jõuab seda tavapärasest palju vähem, on seda ka lihtsam ohjeldada. TP Kinnisvarahooldusel on mõned tõhusad viisid tolmu vähendamiseks kontoris.

Ärge laske välist keskkonda sisse

Üks lihtsamaid viise, kuidas tagada, et tolm tänavatelt ei satuks tööruumi, on paigaldada sissepääsude juurde kvaliteetsed ja korralikud põrandamatid. Kontoris võiks üldjuhul kehtida reegel, et kõik töötajad ja külalised pühivad jalanõud enne sissetulekut. Neid matte aga ei tohi unustada – kord nädalas võiks neid matte vähemalt tolmuimejaga puhastada, et neist ei saaks sobiv elukeskkond tolmulestadele ja teistele parasiitidele.

Samuti on soovitatav kehtestada kontoris sisejalatsite nõue, et vähendada tolmu ja muu prahi sattumist töökeskkonda. 

Investeerige kvaliteetsetesse puhastusseadmetesse

Kuigi professionaalne koristustiim suudab hoida kontori alati kõige puhtamana, tasub ettevõttel varuda ka igaks juhuks korralikud puhastusseadmed ja -vahendid, et vajadusel ka väiksemat puhastust kontoris ise teostada. Niisiis võiks ühes kontoris olla olemas vähemalt tolmuimeja, mopp, keskkonnasõbralikud pesuvahendid ja mikrokiudlapid, millega mugavalt mustust ja tolmu eemaldada.

Kasutage õhupuhastajad

Õhupuhastid panevad kinnises ruumis õhu ringlema ja takistavad tolmul ja teistel allergeenidel pindadele langeda ja settida. Eriti kõrghoonetes, kus tihtipeale ei ole büroopindadel avatavaid aknaid, aitab õhupuhastitesse investeerimine parandada õhu kvaliteeti. Kvaliteetseid õhupuhasteid ja -niisutajasid pakub näiteks elektroonikaettevõte Philips.  

Kaasake töötajaid kontoripindade koristusse

Kontorihügieen ei peaks olema ainult puhastuspersonali vastutada. Kaasake oma töötajaid kontori korrashoidu ja vajadusel kehtestage kasvõi puhta töölaua poliitika – st. Iga töötaja vastutab oma töölaua ja -seadmete puhtuse eest. See hõlmab näiteks laudade puhastamist, töövahendite hooldamist ja tolmust puhastamist ning paberite korrastamist. Kuna tolm ladestub kõikidele pindadele, siis on puhta töölaua poliitika suureks plussiks just see, et tühja töölauda on palju kergem tolmuvabana hoida, kui segamini lauda, mida katavad paberihunnikud.

Lisaks sellele ei tohi unustada ka lauatelefone, arvutihiirt ja klaviatuure, mis koguvad endasse lisaks tolmule ka teisi baktereid ning on sobivaks elukohaks erinevatele viirustele. 

allergiavaba kontoripind

Ärge unustage radiaatoreid ja ribikardinaid

Just radiaatorid ja ribikardinad on paljudes büroodes väga tavapärased ja praktilised sisustuselemendid. Küll aga jäävad need tihtipeale koristuse käigus tähelepanuta, mistõttu koguneb nii radiaatorite esi- ja tagapindadele kui ka ribikardinate peale päris suur tolmukiht. Nagu eelnevalt mainitud, tekib paks tolmukiht just sinna kohta, mis on raskesti ligipääsetav ja valdavalt seisev pind.

Ribikardinate puhastamiseks soovitame kasutada niisket lappi või mikrokiudlappi, mis aitab eemaldada tolmu ka kanga niitidelt. Võimalusel aga võiks üldse ribikardinad kontoris vahetada ruloode vastu, mida on oluliselt lihtsam hooldada. Samuti ei soovita me kontorisse paigaldada paksusid kardinaid, mis samuti ajapikku tolmulestadele ja bakteritele sobivaks paljunemispaigaks kujunevad.

Hooldage regulaarselt kontori ventilatsioonisüsteeme

Kuna tolm mõjutab otseselt kontori õhukvaliteeti, on oluline kontori ventilatsioonisüsteemide korrapärane puhastamine. Kergemat puhastust on võimalik ventilatsioonisüsteemis teha näiteks elektrostaatilise lapi või mopiga, mis tolmu enda külge kogub. Siiski tasuks kontori õhusüsteemide täieliku puhastuse usaldada koristusteenust pakkuvale partnerile.

Valige professionaalne koristusteenus

Kuigi kõik eelnevalt nimetatud näpunäited aitavad kontorit igapäevaselt tolmu ja allergeenide vabamaks muuta, ei ole võimalik täielikult tolmuvaba keskkonda iga päev ise luua. Seetõttu soovitame TP Kinnisvarahoolduse tiimiga valida endale usaldusväärne koristuspartner, kelle oskuslikud töövõtted ja teravad silmad suudavad kontoripinnad muuta võimalikult puhtaks ja parandada töökeskkonna tingimusi. 

TP Kinnisvarahoolduse koristustiim talitleb vastavalt kokkulepitud tingimustele ja aitab vastavalt teie kontoripinnale kohandada koristusteenust – niisiis hoiavad meie koristajad silma peal kõigel, mis võib kontoris allergeene põhjustada ja teevad vajadusel soovitusi olukorra parandamiseks. Täpsemalt saab teenusega tutvuda siit. 

Tolmu- ja allergeenidevaba töökeskkond on hubasem, tervislikum ja eelkõige puhtam. Mis kõige tähtsam – teie töötajad on vähem haiged ja tunnevad end kontoris hästi. Et saada rohkem informatsiooni kontoripindade puhastuse kohta, võtke meiega ühendust ja leiame teile sobivaimad lahendused.