fbpx
plekkide eemaldamine

Plekkide eemaldamine vaibalt ja mööblilt – kuidas see käib?

Ole sa nii hoolas kui tahes, ikka tuleb teinekord ette, et kohvitass läheb ümber või loksub maha punast veini. Kui riiete puhul on lihtne – need saab kohe pesumasinasse visata – siis vaiba ja mööbli puhul plekkide eemaldamine nii lihtne pole. Aga mida sel puhul teha?

Kui õnnetus juhtub, on kõige tähtsam külma pea säilitamine. Nutmine ei aita ning süüdlase peale karjumine samuti mitte. Ei siis, kui tegemist on lumivalge vaiba-mööbliga, ega ka siis, kui see maksis röögatult palju. Plekkide eemaldamine on TP Kinnisvarahoolduse koristusekspert Maario jaoks lihtne ülesanne, mille jaoks on tal hoopis paremad soovitused!

Plekkide eemaldamiseks lahjenda plekki veega

Esimese impulsina tahaks me kõik igasuguse pleki puhul kätte haarata mõne karmi puhastusvahendi. See tundub justkui loogiline, sest vahend ju eemaldab mustust!? Tegelikult on parim lahendus puhas vesi. See aitab tumeda pigmendiga ainet lahjendada. Kui on käepärast gaseeritud vesi, siis see on veel eriti tõhus, sest mullikesed aitavad ainet kangakiu küljest vabastada.

Plekkide eemaldamiseks toimi nii:

  • Kuivata kohvi- või veiniplekk pabersalvräti või hästiimava rätikuga nii kuivaks kui saad.
  • Ära plekki hõõru, lihtsalt tupsuta või avalda rätikule survet, et üleliigne vedelik välja pigistada.
  • Kui plekk on võimalikult kuiv, asu seda puhta (mulli)veega lahjendama. Kalla julgelt vett peale ja kuivata seejärel uuesti ära nii kuivaks kui saad.
  • Korda sama tegevust nii kaua, kuni saad pleki välja või vähemasti nii puhtaks kui võimalik.

Kuigi kiusatus lisada erinevaid puhastusaineid (internetis soovitatakse sageli veidikest nõudepesuvahendit) on suur, teeb see asja vaid hullemaks. Miks? Sest vahendit pärast vaibast või mööblist välja saada on praktiliselt võimatu – sa ei jõua iial nii palju loputada, seda eriti nõudepesuvahendi puhul. Kui aine jääb kanga sisse, muudab see pinna kleepuvaks ja sinna hakkab edaspidi kogunema tolmu ja kõiksugu muud mustust.

Kuidas toimida plekkide eemaldamise puhul, kui veega loputamisest ei piisa?

Veega puhastamise edukus sõltub nii tekstiili värvist kui ka struktuurist. Värvilise pinna puhul võib puhastamine üsna ruttu rahuldava tulemuse anda. Isegi kui õrn jälg on alles, pole seda lihtsalt näha. Kui tegemist on valge vaiba või mööbliga, ei saa silmnähtava laiguga aga kuidagi leppida.

Võid järgmise faasi tarbeks kohale kutsuda koristusfirma profid, kellel on vastavad tööriistad olemas, aga võid esmalt proovida ka ise.

Nüüd läheb vaja tekstiilipesurit, mis pritsib pinna märjaks ning ühtlasi ka imeb pesuvee uuesti kogumispaaki. Sellise imemasina (nt Kärcher) võid laenata sõbralt, kui kellelgi see olema juhtub, või raha eest. Guugelda „tekstiilipesuri rent“ ja leiad mitmeid teenusepakkujaid. Rendihind on igati mõistlik.

Tekstiilipesuriga saab kasutada spetsiaalset pesuainet, mis aitab plekist vabaneda, ja mille masin ka ilusti välja pesta suudab. Seega on suur võimalus, et saad määrdunud vaiba/mööbli taas ilusti puhtaks.

Kõige parem on plekke ennetada!

Kui eelnev tundub närvesööv ja tülikas, tasub panustada hoopis profülaktikale. Tänapäeval on saadaval mitmeid nanotehnoloogial põhinevaid pinnakaitsevahendeid. Need pole imetlusväärsed leiutised ainult kobakäppadele, vaid kõigile, kel ruumis heledat tekstiili. Lihtsalt kata kontoris või kodus leiduvad strateegilised pinnad nanokaitsega ja sa ei pea plekkide pärast rohkem muretsema – isegi siis, kui juhtub õnnetus