fbpx
puhastusvahendid

Puhastusvahendid, mis ostmata võib jätta

Toru on umbes? Võta punane pudel ja vala see kanalisatsiooni. Pliit on must? Võta kollane pudel ja hõõru sellega. Kus on probleem, seal leidub ka sobivad puhastusvahendid – ja kellelgi tekib võimalus raha teenida. Aga kas kogu seda kraami sinu koju ka päriselt vaja on?

Seisa natuke aega puhastusvahendite osakonnas. Mis tunne on? Kogu see vänge kraam ei mõju hästi ei maailmale, sulle ega su rahakotile. Kuigi puhastusvahendid on igal pool kättesaadavad, leidub enamikule neist looduslik, sama tõhus ja vähem mürgine alternatiiv.

Üldpuhastusvahend

Kõige mõttetum koristustoode! Enamiku pindasid saad puhtaks, kui hõõrud neid niiske mikrokiudlapiga. Kui see tundub liiga lihtne, võid endale mõnusa ja lõhnavaba üldpuhastusvahendi ise teha. Lahusta natuke pesuseepi puhtas vees ja hoiad seda pudelikeses. Lihtsama mustuse saad sellega enamasti maha.

Keerulisemate plekkide jaoks võid võtta appi sooda – raputa näpuotsatäis soodat plekile ja hõõru seebilahusega. Veel tõhusama puhastuvahendi saamiseks lisa veel veidike sidrunimahla, mõnusama lõhna jaoks paar tilka eeterlikku õli

Katlakivieemaldaja

Katlakivi lahustamiseks on vaja hapet, nii et sisuliselt kujutavad kõik katlakivieemaldid endast ühe või teise happe lahust. Kõige tavalisem hape, mis praktiliselt igas kodus leidub, on äädikhape ehk äädikas. Seega polegi spetsiaalse toote järele tegelikult vajadust.

Näiteks, veekeedukannu saad puhtaks, kui lisad kannutäiele veele 3 supilusikatäit äädikat või sama palju sidrunhapet. Nõudepesumasina puhastamiseks lisa tassitäis äädikat nõudepesumasinasse ning lülita masin tööle kõige kõrgema temperatuuriga programmiga. Pärast puhastusprotseduuri tuleb nõudepesumasin või kann vähemalt kaks korda veega läbi pesta või keeta.

Vannitoaklaasidele ja keraamilistele plaatidele piisab, kui kasutad 8 osa vett ja 1 osa tavalist, toiduosakonnas müüdavat 30% äädikhapet. Pritsi klaasidele, oota mõni hetk ja hõõru pehme lapiga puhtaks. Boonus: äädikas tapab ka bakterid, nii et saavutad lisaks puhtusele ka bakterivabaduse.

Köögi ja vannitoa puhastusvahendid

 Enamiku mustust saad nii köögist kui ka vannitoast eemaldada lihtsalt niiske mikrokiudlapiga. Kui soovid neisse ruumidesse spetsiaalset puhastusvahendit, jäta sidruniviilud paariks nädalaks äädikasse tõmbama, seejärel viska puuviljaviilud komposti ja nõruta lahus. Tulemuseks on imelise lõhnaga supertõhus puhastusvahend, mis desinfitseerib ja eemaldab rasva ega jäta seejuures triipe!

Kõige kriitilisemad piirkonnad nii köögis kui ka vannitoas on kraanikausid. Kui tahad neid tõeliselt puhtaks saada, tee need märjaks, raputa neisse söögisoodat ja hõõru pindu niiske riidelapiga. Sooda puhastav toime teeb silmad ette enamikule kangele keemiale, pluss ta on täiesti lõhnavaba!

Keraamilise pliidi ja ahju puhastusvahendid

Igapäevaseks puhastuseks piisab, kui kasutad pesuseebilahusest üldpuhastusvahendit. Kui plekk on juba veidi kõrbenud, aseta sellele niiskes seebivees niisutatud lapp, oota veidi, siis raputa plekile natuke soodat ja hõõru mustus maha. Sooda eemaldab kergesti nii rasva kui ka isegi kõrbenud plekid. Kui soovid veelgi tõhusamat puhastusvahendit, sega sooda veidikese vee, riivitud pesuseebi ja sidrunimahlaga, kuni saad mõnusalt ühtlase möksi.

Ahju saad puhtaks samamoodi soodaga. Võta pool tassitäit soodat, pool tassitäit soola, pool tassitäit vett ja sega need kokku paksuks pastaks. Tee ahju sisemus käsnaga või lapiga märjaks, määri pastaga kokku (jäta ventilatsiooniavad vabaks) ja jäta terveks ööks seisma. Hommikul eemalda pasta lusikaga ja pühi märja lapiga seinad puhtaks.

Nipp! Puhastamiseks kasuta siin pigem riidelappi, sest sünteetiline käsn kipub sooda veidi abrasiivse toime käes kergemini lagunema. Naturaalne lapp kestab paremini, pealegi saad mõnd riideeset taaskasutada.

Aknapesuvahend

Võta 1 osa äädikat ja 10 osa vett, pritsi akendele ja pühi puhtaks. Kui soovid olla eriti öko, kasuta majapidamispaberi asemel vana ajalehte. Ülihästi toimivad ka mikrokiudlapid: niiske lapiga puhasta, kuivaga vabane veejälgedest.

Põrandapesuvahend

Enamiku põrandate pesuks sobib imeliselt hästi lahja äädikalahus. Sega klaasitäis äädikat poole ämbritäie (5 l) veega ning pese saadud lahusega keraamilistest plaatidest, linoleum-, vinüül- või puitpõrandaid. Loputada pole vaja, sest äädika lõhn kaob kiiresti ning lahus ei jäta jälgi.

Et põrand ei jääks pärast pesu tuhmivõitu, ära tee seda liiga märjaks: lapp võiks olla vaid kergelt niiske. Vaid kivipõrandad tõmba pärast ka puhta veega üle, muidu võivad need tuhmiks jääda. Puitpõrandaid tasub pärast pesu poleerida. Kasuta taimeõli ja äädika 1 : 1 segu, mis tagab kena läike!

WC-puhastusvahend

Vetsupoti saad puhtaks, kui segad veerand tassi soodat tassitäie äädikaga, valad segu potti ja ootad paar minutit. Seejärel hõõru poti sisemus harjaga puhtaks ja loputa korralikult. Nii tapad kõik bakterid ja tulemuseks on plekitu sära.

Ummistuste likvideerija ehk nn torusiil

Enamiku kanalisatsiooniummistusi saad lahti, kui valad torusse pool kruusitäit kuumas vees lahustatud söögisoodat ning seejärel pool kruusi äädikat. Oota vähemalt 15 minutit, alles siis tõmba vett peale. Sama segu saad kasutada ka ummistusi ennetava meetmena.

Mööblipoleerija

Kohutavalt keskkonnavaenulik toode, mis esiteks koosneb sisuliselt vaid naftast ja teiseks müüakse seda aerosoolpudelis. Mürgine, haisev ja ohtlik! Palju looduslikumalt saad puitmööblile läike anda „salatikastmega“: 2 osa oliiviõli ja 1 osa sidrunimahla, vala puuvillasele lapile ja hõõru otse mööblile! Lõhnab hästi ja läigib imeilusalt. Kui joogiklaas või muu nõu on mööblile jälje jätnud, võid „salatikastmele“ lisada pisut soola – hõõrudes plekk kaob.

Õhuvärskendajad

Enamik õhuvärskendajaid toimib probleemi maskeerija, mitte lahendajana. Pealegi sisaldab enamik neist ftalaate, mistõttu on nad ühed kõige mürgisemad kodukeemia tooted. Kõige õigem on lasta tuppa värsket õhku ilma igasugu lisanditeta, seega investeeri heasse ventilatsiooni või ava regulaarselt aknaid! Kui see pole võimalik, too tuppa võimalikult palju taimi – need puhastavad õhku, eemaldades sellest süsinikdioksiidi ja lõhnaosakesi ning asendades need hapnikuga. Kui soovid siiski enda ümbrust mõne lõhnaga täiendada, vali naturaalne eeterlik õli ja klassikaline küünlaga aroomilamp.