fbpx
lehepuhur

Kas lehepuhur on tüütu või tõhus abivahend sinu majapidamises?

Sügis terendab uksel: vaid mõned nädalad on jäänud ajani, mil tänavad ja koduhoovid värvuvad mõnusalt kollakas-punaseks ja puudelt hakkavad lehed langema. Nagu ikka, toob sügis kaasa palju haljastustöid, sealhulgas lehtede kokku korjamist. Selleks, et tööd sujuksid ladusalt, võiks sel aastal mõelda mõneti kurioosseks kujunenud lehepuhuri kasutamise peale. Kui tõhus või tüütu üks lehepuhur aga olla võib?

 Kohati võib tõdeda, et klassikaline reha on vanakooli tööriist ja lehepuhurist on saamas uue aja abivahend, mis lihtsustab ja kiirendab aiatöid märgatavalt, kuid ka igal targal abivahendil on omad miinused. Siinses blogipostituses räägime, mis on lehepuhuri plussid ja miinused, mis tüüpi lehepuhureid turul pakutakse ning kuidas valida just endale sobivaim puhur. 

Pluss: lehepuhur säästab aega

Lehepuhuri vaieldamatuks plussiks on aja säästmine. Selle asemel, et igat väiksemat lehekest rehaga kokku riisuda, saab lehepuhuriga kiirelt lehed just soovitud kohta puhuda. Nii ei pea enam tunde veetma aias aega, et lehti kokku rehitseda.

Miinus: lehehunnikud võivad laiali lennata

Küll aga võib juhtuda, et kokku puhutud lehehunnikud, mis tihtipeale on ka suuremad, kui väikesed riisutud kuhjad, lendavad uuesti laiali, kui neid koheselt ära ei koristata. 

Pluss: lehepuhureid on lihtne kasutada

Lisaks aja säästmisele saab lehepuhuri kasutamisega hakkama igaüks, sest see on turvaline ja lihtne tööriist. Kui rehitsemine nõuab füüsilist pingutust, siis lehepuhuriga saab lehed lihtsalt kokku puhuda. Olenevalt ka masina tüübist saab selle hõlpsalt endale selga panna nagu seljakoti.

Miinus: lehepuhurid võivad teha valju häält

Just see aspekt muudab lehepuhurid tihtipeale ebaatraktiivseks, sest paratamatult tekitavad nad palju müra. Siinkohal aga tasub lehepuhuri valimisel lähtuda taas lehepuhuri tüübist: bensiiniga lehepuhur on lärmakam, kui akutoitel või juhtmega töötav lehepuhur. 

Lehepuhuri kasutamisel kehtib ka sama kirjutamata reegel, nagu muruniiduki kasutamisel: austa oma naabreid ja ümbruskonda ning kasuta lehepuhurit mõistlikul ajal (niisiis mitte reede hilisõhtul või pühapäeva varahommikul).

lehepuhuri plussid ja miinused

Pluss: lehepuhurit saab kasutada ka mitmetel teistel eesmärkidel

Lisaks sellele, et tänaseks on ka Eesti turul väga laias valikus erinevaid lehepuhureid, saab neid kasutada ka väga erinevatel eesmärkidel. Mitmed lehepuhurid sobivad universaalseteks puhastustöödeks koduhoovis, näiteks terrassi ja hoovi puhastus liivast ja muust lahtisest prügist, samuti sobib see katuse ja vihmaveerennide puhastuseks, garaaži ja muude abihoonete pindade puhastuseks ja ka kerge lahtise lume koristuseks talvel. Seega võib ühest lumepuhurist olla abi pea igal aastaajal vastavalt vajadusele.

Mõned lehepuhurid toimivad ka leheimurina, mis tähendab, et lehtede kokku puhumise asemel kogub masin lehed hoopis endasse. Selleks kinnitatakse seadme külge spetsiaalne konteiner, mille sisse lehed kogunevad.

Miinus: lehepuhur nõuab hooldust

Erinevatelt mehaanilistest töövahenditest, nagu rehad ja labidad, mis otsest hooldust ei vaja, tuleb lehepuhurit tihti hooldada, et see korralikult töötaks. Olenevalt lehepuhuri tüübist tuleb regulaarselt puhastada ja vahetada selle filtreid, puhastada ventilaatoreid ja vajadusel vahetada purunenud varuosi. 

Korralikult hooldatud töövahend on aga vaeva väärt, sest nii säilib lehepuhuri töökindlus ja -võimsus kauem.

Pluss: lehepuhur säästab selga kummardamise ja lehtede riisumise eest

Riisudes on väga tavapärane, et kummardame iga teatud aja tagant reha puhastama ja lehti kokku korjama. Pidevas alla kummardavas asendis väsib meie keha ning võivad tekkida nii selja- kui kaelavalud. Lehepuhurit kasutades aga kaob kummardamise vaev ja aiatööd saavad tehtud lihtsama vaevaga.

Miinus: lehepuhuri tehnika tekitab vibratsioone ja võib olla kehale kurnav

Lehepuhurit valides tuleks valida pigem madala vibratsioonitasemega puhur, et vältida vibratsioonist tingitud ebamugavustunnet, kurnatust ja ka pisemaid vigastusi. Lisaks sellele võib pikaaegsel lehepuhuri kasutamisel olla siiski mõju ka seljale. Seega tuleks seljaskantava lehepuhuri valikul valida kindlasti seade, mille kanderihmad ja puusavöö istuksid kehal mõnusalt, ei hõõruks ega tekitaks lisapinget kehas.

Millist lehepuhurit valida?

Lehepuhuri soetamisel tuleks lähtuda oma aia suurusest ja ka kasutussagedusest – üldiselt kehtib reegel, mida suurem pind, seda võimsam puhur. Üldiselt on valikus kolme eri tüüpi lehepuhureid: bensiinimootoriga, elektrilised ja akutoitega lehepuhurid. 

 Bensiinimootoriga lehepuhur sobib hästi kasutamiseks suurde aeda, kus on palju puid. Bensiinimootoril toimivad lehepuhurid on reeglina võimsamad ja pika tööajaga, niisiis sobivad need hästi suurte pindade hoolduseks ja saavad edukalt hakkama ka märja lehevaiba puhumisega. 

Elektrilised lehepuhurid sobivad suurepäraselt kasutamiseks väiksemates hoovides ja väiksematel pindadel, sest just need puhurid vajavad toimimiseks juhtmeühendust. Elektrilised lehepuhurid on reeglina aga vaiksemad ja kergemad. Nende miinuseks on piiratud kasutus, mis tuleneb juhtmest ning samuti on elektrilised lehepuhurid väiksema võimsusega. Küll aga sobivad need hästi kasutamiseks just seal, kus tööd pole liialt palju. 

 Akutoitel lehepuhur sarnaneb oma omadustelt enim elektrilise lehepuhuriga. Akutoitel lehepuhur on vaiksem kui bensiinimootoril toimiv seade, kuid see-eest sobib ta samuti hästi suuremasse aeda. Akutoitel lehepuhuri miinuseks on aga väiksem võimekus ja asjaolu, et enne kasutamist tuleb veenduda, et seadme aku oleks täis laetud. 

 Lehepuhurit võib kanda seljas või hoida käes. Vastavalt haljastusala suurusele ja lehepuhuri otstarbele saab valida kas seljaskantava puhuri või käsipuhuri. Seljaskantav lehepuhur on igati sobivaim tööriist majapidamistesse, kus lehepuhur leiab palju kasutust: suured hoovid, suuremad garaažid ja pinnad, mille puhastamiseks kulub palju aega. Seljaskantava lehepuhuriga on võimalik teha tööd pikemalt ilma, et ise sellest ära väsiks ning samuti on need tihtipeale ka võimsamad.

Käeshoitavad lehepuhurid on kergemad ning neid on lihtsam kasutada kitsastes kohtades. Käeshoitav puhur sobib hästi väiksema ja keskmise suurusega aeda, kus puhurit ka teistel eesmärkidel kasutatakse.

Kuidas valida endale sobivaim lehepuhur?

Arvestades kui palju erinevat tüüpi lehepuhureid eksisteerib, võib esialgu olla veidi segadus, milline neist just teie majapidamisse kõige paremini sobib. Et lehepuhuri valimine oleks lihtsam, tasub mõelda kolmele järgmisele küsimusele:

  1.     Miks on teil lehepuhurit vaja?

Kas lehepuhur on ainult lehtede koristamiseks või leiab see kasutust ka mujal, näiteks garaažis? Puhuri valimisel tuleb eelkõige lähtuda selle otstarbest.

  1.     Kui suur on pind, millel lehepuhurit kasutama hakkate? 

 Mida suurem pind, seda võimsam võiks ka lehepuhur olla. Nagu eelnevalt mainitud, sobib väiksematele pindadele hästi elektriline või akutoitel ja käeshoitav lehepuhur. Suurte pindade hoolduseks sobib hästi bensiinimootoril ja seljaskantav lehepuhur.

  1.     Kui suur on teie mürataluvus? 

Paratamatult teevad lehepuhurid teatavat müra, mis võib häirida nii töötegijat kui ka naabrit. Niisiis tasub seadme valikul vaadata ka tehnilistest andmetest järgi, mis on seadme müratase. 

Lehepuhuri valimisel tuleb kindlasti läbi vaadata kõik võimalused. Kuigi lehepuhuril esineb ka teatud miinuseid, on siiski selle kasutamisel väga palju positiivseid külgi. Usume, et õigesti valitud lehepuhur on asendamatu abivahend igas majapidamises, sest tema universaalne funktsionaalsus lihtsustab lisaks lehtede kogumisele veel teisigi majapidamis- ja haljastustöid. 

Eestis leiab laia valiku kvaliteetseid lehepuhureid näiteks Husqvarnalt  ja STHILi edasimüüjalt Profikeskus.