fbpx
parkettpõrand

Parkettpõranda puhastamine: kuidas hoolitseda oma parkettpõranda eest?

Millist õli peaksin kasutama? Kas mul on vaja spetsiaalset puhastusvahendit või sobib kasutada värsket vett? Kas õliparketil ja lakitud parketil on vahet? Vastame nendele küsimustele järgnevas blogipostituses.

Parkett on puitpõrandakate, mis tähendab, et see nõuab veidi rohkem hoolt kui laminaat- või disain- ja vinüülpõrandakate. Parkett on naturaalsest puitmaterjalist põrandakate. Et saaksite oma parkettpõrandat aastaid nautida, peaksite seda regulaarselt puhastama (nagu iga teise põrandakatte puhul). Eeldusel, et see pole liiga määrdunud, peaks veega puhastamine või kiire tolmuimejaga tõmbamine olema enam kui piisav. Kuid puhastamisest üksi ei piisa; põrandakatete eest hoolitsemine on hädavajalik, olenemata sellest, kas olete valinud õlitatud või lakitud pinnaviimistlusega parketi. Õlitatud parkettpõrandat tuleks korrapäraste ajavahemike järel uuesti õlitada ja isegi lakitud parkettil on omad spetsiaalsed hooldustooted, mis tagavad selle pikema säilivuse. 

Parkettpõranda puhastamise ja hooldamise etapid:

1. Parkettpõranda puhastus peale paigaldust

Kui põrand on paigaldatud, tuleb see enne esmakordset kasutamist põhjalikult puhastada (ehitusjärgne koristus). Seejuures eemaldate paigaldusest tekkinud mustuse ja tolmu ning valmistate põranda ette edaspidiseks kasutamiseks. Looduslikult õlitatud parketi puhastamiseks kasuta naturaalse puidu õli, mis on lahjendatud veega vahekorras 1:200; lakitud parketi puhastamiseks kasutage puit- ja korkpõrandapuhastusvahendit. Põrandat tuleb pühkida niiskeks ebemevaba lapiga, mis on lahusesse kastetud ja korralikult välja väänatud. Äripindade ja eriti tihedalt külastatavate alade puhul, nagu koridorid, köögid ja avatud planeeringuga eluruumid, kust pääseb otse õue, soovitame looduslikult õlitatud pindu järgnevalt töödelda sobiva hooldusõliga.

2. Regulaarne parkettpõranda puhastamine

Kui rääkida igapäevasest koristamisest ja igapäevasest mustusest vabanemisest, on põrandakate tolmuimeja või pühkimisharjaga üle kuivatamine enam kui piisav. Suurema määrdumise korral ja iga aastaseks suurpuhastuseks võite kasutada samu tooteid nagu enne mainitud. Tehke põrand niiskeks ebemevaba lapiga, mis on sellesse lahusesse kastetud ja korralikult välja väänatud, nagu ka ehitusjärgsel puhastamisel. Ärge kasutage tugevatoimelisi puhastusvahendeid, kuna need võivad puidu pinda kahjustada. Oleme kuulnud üsna ebatavalisi hooldusnõuandeid, nagu näiteks musta teega puhastamine. Soovitame tungivalt seda praktikat mitte kasutada! Palun kasutage ainult selliseid puhastusvahendeid, mis on spetsiaalselt parketi puhastamiseks mõeldud.

3. Parkettpõranda värskendamine ja õlitamine (umbes kord aastas)

Soovitame oma looduslikult õlitatud parkettpõrandat õlitada spetsiaalselt põrandatele mõeldud õliga, näiteks CC H2Oil, et see püsiks kauem värskena. Suuremate alade jaoks on kõige parem kasutada ketta poleerimismasinat. Pärast põranda täielikku kuivamist kandke CC H2Oil lahjendamata väga õhukeselt ja ühtlaselt, kasutades ebemevaba moppi. Enne kasutamist laske ala kuivada vähemalt 12 tundi. Väga sagedaste piirkondade puhul soovitame regulaarselt sobivat hooldusõli kasutada.

Mida teha parkettpõranda kahjustuste korral?

Kahjuks võib parkett ka vahepeal viga saada, olenemata sellest kui hästi teda hooldatakse. Mõnikord võivad väikesed kivid kinga või tooli jala põhjas põhjustada pinnale kriimustusi. Eeldusel, et kriimud ei ole liiga suured ja pind on loomulikult õlitatud, võib kerge uuesti õlitamine probleemi tavaliselt lahendada. Lihtsalt kandke puuvillasele lapile veidi õli ja hõõruge kriimustust, kuni see pole enam nähtav. Kui kahju on märkimisväärne, on võimalik ka terved plangud välja vahetada, kuigi seda tööd on kõige parem teha professionaalil.

Selleks, et parkett näeks välja nagu uus ka pärast aastatepikkust kasutamist, võib parketi ka maha lihvida (mis ei kehti teiste põrandakatete, näiteks laminaadi puhul). Paljud spetsialiseerunud jaemüüjad ja suuremad riistvarapoed rendivad lihvimisseadmeid. Pidage siiski meeles, et lihvimine tekitab palju tolmu ja segadust! 

Kontori või büroohoone parketi puhastamise juures tuleb appi TP Kinnisvarahooldus, küsi päringut oma hoone kohta.