fbpx
põrandapesu

Põhjalik põrandapesu juhend

Mõnikord vajab kontori põrand tähelepanu ka siis, kui puhastusteenindajat pole käepärast. Näiteks kui vedelikku loksub maha või tatsab ruumis tavapärasest rohkem kõndijaid. Täpsed põrandapesu hooldusjuhised saad siit kätte.

Põrandapesu puhul kehtib üks hea rusikareegel – enamiku ajast vajad lihtsalt õiget (mikrokiust) lappi/moppi ja puhast vett. Ja tavaliselt sellest piisabki. Kui tõesti tarvis, siis võid lisada ka natuke põrandapesuvahendit. Enamasti pole aga seegi vajalik, sest mopp teeb töö ise ära.

Põrandapesu lakitud puitparketi puhul

Lakitud puitparkett on üks selliseid põrandaid, mida tuleks pesta väheniiske mopiga. Kui võimalik, niisuta moppi niisutuspudelist pritsides. Kui seda pole, siis tee mopp kraani all märjaks ja vääna nii kuivaks kui vähegi võimalik. Ja hakka pesema!

Lakitud puitparkett on erinevatest puitpõrandatest kõige vähem tundlik. Kui põrandale loksub kohvi või punast veini, pühi see lihtsalt lapi või kuivatuspaberiga ära ja plekki ei jää.

Põrandapesu õlitatud puitpõranda puhul

Õlitatud puitpõrand on lakitud puidust tundlikum. Põrandapesu käib samuti nagu lakitud parketi puhul, kuid maha loksunud tumedad vedelikud nõuavad kiiret reageerimist. Mida kauem plekk pinda pargib, seda sügavamale mustus imbub. Ja hiljem võib abi olla üksnes süvapuhastusest või lihvimisest.

Pea meeles! Kui maas on mõni kleepuvam plekk, ära seda kareda nuustikuga hõõru. Nii võid põrandapinda vigastada ning kraapida sellele inetud heledad laigud.

Põrandapesu raudpõrand

Kui puitpõrand on kaitseainetega töötlemata, on see plekkide suhtes veelgi tundlikum kui õlitatud põrand. Punane vein või Coca-Cola võib pinda imbuda kõigest sekunditega.

Igapäevahooldus käib aga sellegi põrandapinna puhul niiske mopiga.

Põrandapesu sisalpõranda puhul

Tihedalt punutud vaipa meenutav sisal on koristajatele pinnuks silmas, sest seda on keeruline hooldada. Liiva ja purud saab tolmuimejaga kätte, kuid pesta on seda juba raskem. Materjal kannatab niiskust küll, aga mopp ei pääse hästi kiudude vahele. Eriti hull on asi siis, kui põrandale pudeneb torditükk või midagi muud kleepuvat. Siis ei jäägi muud üle, kui uhada põrandale kõvasti vett ning imada vedelik spetsiaalse masinaga kogumispaaki. Pane tähele! Koristusfirma käsitleb seda eritööna.

Põrandapesu kookosvaiba puhul

Ilus, naturaalne ja eksklusiivne materjal, mida on samuti väga tüütu puhastada. Seda tohid puhastada üksnes kuivalt, näiteks tolmuimejaga. Eriti tülikas puru tuleb välja noppida suisa käsitsi. Kui vaip ei ole põranda külge kinnitatud, vii see õue ja raputa seal puhtaks. Märgpuhastus on välistatud.

Põrandapesu korgist põranda puhul

Jällegi üks väga nõudlik põrandakate. Õrnalt niiske lapiga tohib korkpõrandat küll pesta, aga igasugune liigne vedelik on katastroofilise mõjuga. Isegi kui põrandale jätta väike kogus vett, pundub kork silmnähtavalt üles ja „paiste“ ta jääbki.

Põrandapesu laminaatparketi puhul

Ka laminaatparkett üleliigset vett ei talu, sest olemuselt on see kokku pressitud papp, mis vee tõttu paisub. Iga päev pole põhjalikku pesu vaja. Kui tõmbad õrnalt niiske mopiga üle, on sellest küll.

Tassist või klaasist maha loksunud pritsmed põrandat pigmendi mõttes ei kahjusta, aga halvasti võib mõjuda just niiskus. Kindlam on plekid ära pühkida mikrokiust lapiga. Kleepuvad plekid (sh õuest sisse tassitud pigi jms) ürita eemaldada õrnalt pühkides. Raevukas kraapimine teeb põrandale liiga. Veidikest survet avalda alles siis, kui õrn pühkimine ei aita.

Põrandapesu kivipõranda puhul

Kivipõranda pesemine pole raketiteadus. Kivi kannatab ka suuremaid veekoguseid. Haara vesi, mopp ja anna minna! Tähelepanelik ole struktuursete ja poorsete kivipindade puhul, sest need imavad erinevad ained kiiresti endasse. Muide, ka puhastusaine, nii et kui seda kasutad, hoia koguse osas pigem tagasi.

Duširuumide glasuuritud plaadiga põrandal olevad inimrasva ja veesette jäägid saad kätte vähese happelise puhastusaine abil, kuid sel juhul veendu, et kasutad külma vett. Sooja veega happeline pesuaine reageerib ning võib sattuda hingamisteedesse.

Põrandapesu betoonpõranda puhul

Betoonpõrand peaks olema impregneeritud. Siis ei võta see mustust sisse ning on lihtsasti hooldatav. Niiske mopp teeb töö ära. Kehvasti impregneeritud betooni puhul jääb plekk absoluutselt igast vedelikust, sh veest. Seega tuleks olla ekstra hoolas.

Põrandapesu EPO põranda puhul

EPO on koristamise seisukohalt parim lahendus. See ei karda ei vett ega plekke. Puhasta julgelt ka märjema lapiga.

Põrandapesu linoleum, PVC, LVT põranda puhul

Kõik need materjalid näevad silmale sarnased välja. Igapäevahoolduse seisukohalt pole vahet, millise materjaliga täpselt tegu. Niisuta mopp ja pese. Kui põrand on kenasti vahatatud, siis liigub mopp sujuvalt ja lihtsalt. Vahatatud põrandasse ei imendu ka plekid sisse, kuigi seisma ei ole neid sellegipoolest mõtet jätta.

Põrandapesu vaipkattega põranda puhul

Normaalolukorras piisab kuivpuhastusest ehk tolmuimejast. Kui juhtub õnnetus ja midagi loksub maha, järgi neid juhiseid .

Õnnetuse korral küsi nõu!

Paljugi, mis võib juhtuda. Keegi võtab kontorisse koera kaasa ja loom teeb mänguhoos mõne sirtsu. Või kukub šokolaadikringel valge vaiba peale. Kõigil juhtub! Sellisel puhul on mõistlik kohe koristusfirma objektijuhile helistada. Pädev objektijuht oskab öelda, mis on konkreetse õnnetusjuhtumi kiirabi. Lisaks teab koristaja teie kontorisse tulles juba ette, milline lisaülesanne teda ees ootab.