fbpx

Põrandate hooldusõlitamine

põrandate süvapesu

Miks põrandaid õlitada?

Põrandate õlitamine on vajalik selleks, et põranda eluiga pikeneks. Õlitamata põrand võtab sisse rohkem mustust kui õlitatud põrand ning lihtsalt kulub kiiremini. Samuti on kulunud põrand kole – seal on kriipsud ja kraapsud, täkked ning inetud heledaks kulunud laigud.

Põrandaõli ei moodusta pinnale kihti, vaid tungib puidu sisse ja kaitseb põrandat kulumise ja määrdumise eest. Õlitatud põrand nõuab hoolikamat hooldust kui näiteks lakitud põrand. Sõltuvalt kasutuskoormusest vajavad põrandad hooldusõlitamist – suure kasutuskoormusega kohtades kord aastas, kodustes oludes paari – kolme aasta järel.

Küsi pakkumist

Kirjuta meile millist teenust soovid. Vastame tööpäeva jooksul. Kui sa omale sobivat teenust ei leidnud, võta meiega ühendust ning leiame lahenduse!

Uuri põranda ajalugu

Enne kui tõttad poodi hooldusvahendeid ostma, pead selgeks tegema, milline põrand sul üldse on. Kas see on puitparkett või mõni muu materjal, selgub võrdlemisi lihtsalt. Aga kas parkett on lakitud või õlitatud, seda ei pruugigi une pealt teada.

Kui oled veendunud, et sul on õlitatud parkett, on järgmiseks etapiks selgeks teha, mismoodi seda varasemalt hooldatud on. Variante on kaks: hoolduseks on kasutatud kas õli või õlivaha

PEA MEELES: Õlitatud põrandat ei saa hooldada õlivahaga. Ja õlivahatatud põrandat õliga!

Õli ja õlivaha on nii erinevad aineid, et neid läbisegi kasutada ei saa. Põrand lihtsalt ei võta uut ainet omaks. Samuti ei pruugi omavahel „ühilduda“ ka erinevate brändide õlid ja õlivahad. Sellepärast ongi väga oluline hooldada põrandat vahendiga, millega seda varemgi hooldatud on.

  • Õlivaha on kunstlik aine. Selle plussideks on soodsam hind, kiirem kuivamine ja hõlpsam käsitlemine – seda saab põrandale kanda käsitsi.
  • Õli on naturaalne aine. Selle plussiks on ilusam tulemus, miinusteks aga kallim hind, pikem kuivamisaeg, keerulisem käsitlemine ning vajadus kasutada spetsiaalset masinat.

Kui tihti hooldada?

Õlitamise ja õlivahatamise puhul räägime kahest erinevast hooldusrutiinist. Hooldusõlitamine on mõnevõrra lihtsam. Selleks tuleb põrandale teha eelnevalt süvapesu ning seejärel hooldusaine peale kanda. Põhjalik õlitamine eeldab süvapesu asemel põranda eelnevat puhtaks lihvimist. Selles vahe seisnebki. Kõik muu on sama.

Hooldusõlitamist vajab kodune puitparkett umbes iga kahe aasta tagant. Kui põranda seisund on hea, siis isegi kolme aasta tagant. Koos lihvimisega peaks õlitama aga iga viie või kuue või isegi seitsme aasta tagant. Profi treenitud silm näeb vajaduse kohe ära.

Isegi kui teha korralikult hooldusõlitamist, siis täisõlitamise vajadusest ei pääse. Ühel hetkel tuleb seda kindlasti teha. Samas ei ole mõtet liiale minna, sest tänapäeva parkettide väärispuidu kiht on nii õhuke, et sagedast lihvimist see lihtsalt välja ei kannatagi.

Ja hea on teada ka seda, et kui põranda ära lihvid, teed sellele justkui restardi. Pärast lihvimist võid ise otsustada, kas kasutad kuni järgmise lihvimiseni hoolduseks õli või õlivaha.

Kuidas põrandaid õlitatakse?

Kas pead kodust põranda õlitamiseks täielikult välja kolima või ei, sõltub asjaoludest. Fakt on see, et põrand peab hooldamiseks olema täiesti tühi. Ükski kapp ega tool ei saa paigale jääda, sest muidu ei saa ühtlast tulemust. Kui toad tühjaks tassitud, ei saa ruume ka praktiliselt kaks ööpäeva kasutada, sest põrand peab kuivama. Nii pärast pesemist kui ka pärast õlitamist.

Kui sul on mitu tuba ja saad kõik ruumid ette võtta ühekaupa, on see juba võit.

Kui ruum on mööblist tühjaks tehtud, tuleb ära teipida põrandaliistud või seinad (kui liiste pole). Sest õli ega õlivaha pritsmed pärast enam maha ei tule. Ka töö käigus laiali pritsinud õli(vaha) tuleks kiirelt lapiga ära pühkida.

Esmalt teostatakse põrandale süvapesu. Kui parkett on ette valmistatud, saabki õlitamisega pihta hakata. Õlivaha on hea põrandale kanda kandilisel tallal mikrokiust mopiga. Sellega pääsed hõlpsalt ligi ka nurkadele. Liigutus ise on sama nagu PVC põranda vahatamise puhul – justkui pesed põrandat, liikudes piki puidukiudu. Jälgi, kui kiiresti põrand õlivaha endasse imab. Kui väga kiiresti, siis on selge, et pead pärast kuivamist peale kandma veel ühe või isegi kaks kihti.

Õlitada mopiga ei saa. Selleks vajad tegelikult spetsiaalset masinat (saad laenutada), mida koristusvaldkonnas nimetatakse Koljaks. All käib ringi ketas, mille ümber asetatakse puuvillane lapp. See hõõrubki õli põrandale. Aga jällegi – et masin nurkadesse ei pääse, tuleb need osad teha käsitsi.

Taas peab jälgima, kui kiiresti põrand õli endasse imab. Ja vastavalt õli juurde doseerima. Kui õli peale kantud, peab aga Koljale uue puhta lapi paigaldama ning veel ühe tiiru peale tegema, sest piiskadena põrandapinnale jäänud üleliigne õli tuleb ära pühkida.

Õlitatud vs lakitud põrand

Võib tunduda, et lakitud parkett on palju parem valik, kas pole? Õlitama ei pea ning puudub vajadus sageli hooldada. Aga mõistagi on ka lakitud parketil omad miinused.

Kui lakitud parkett kulub, siis tähendab see vajadust terve põrand ära lihvida ning uus kaitsekiht peale kanda. Kusjuures sellisel juhul saad juba ise valida, kas lakkida või minna üle õlitamisele või õlivahatamisele. Muide, ka nõukogude ajast pärinevale vanale lakitud parkettpõrandale saab anda uue elu, kui lakikiht maha lihvida ning põrand näiteks mõne kena õliga üle teha. Tulemuseks on justkui uus põrand.

Õlitamine on silmailu vaatepunktist kindlasti parem valik. Isegi kui hooldamine nõuab rohkem vaeva, on sul võimalik oma elu lihtsamaks teha ja tellida põranda õlitamine või õlivahatamine TP Kinnisvarahooldusest.