fbpx

Põrandate süvapesu ja vahatamine

põrandate süvapesu

Miks põrandaid hooldada?

Eri liiki põrandakattematerjalid nõuavad puhastamisel ja hooldamisel ka erimeetodeid. Õige hooldus aitab kõikide põrandaliikide puhul vähendada igapäevaseid hooldustöid ning kahandada koristuskulusid. 

Põrandate hoolduse puhul on oluline lisaks igapäevasele puhastamisele ka regulaarne hooldus, mis tagab põrandate värske  ja ilusa väljanägemise ning pika eluea.

Olgu selleks siis puitpõrand, laminaatpõrand, kivi- ja betoonpõrand, PVC-, LVT või linoleumpõrand.

Küsi pakkumist

Kirjuta meile millist teenust soovid. Vastame tööpäeva jooksul. Kui sa omale sobivat teenust ei leidnud, võta meiega ühendust ning leiame lahenduse!

PVC-, LVT- ja linoleumpõranda hooldus

Linoleumi ja PVC ja LVT peamine erinevus seisneb nende toormaterjalides. 

Kui PVC´d ehk vinüülkatet toodetakse toorainete (keedusoolast kloor ja naftast etüleen) keemilisel töötlemisel, siis linoleum on 100% looduslik materjal. Sideaine ülesannet täidab linoleumi koostises linaseemneõli, millele on lisatud looduslikku vaiku. Täiteaineteks on tavaliselt puidutolm, lubjakivipulber ja elastsust lisav korgipuru.

PVC- ja LVT ehk  vinüülpõrandad on väga hea kulumiskindlusega ja kergesti hooldatavad, kuid vajavad samuti regulaarset hooldamist, et vältida kriimustusi tolmu, mustuse ja muude teravate esemete poolt. PVC- ja linoleumpõrandaid kaitstakse kulumise eest vahatamisega 1-4 korda aastas, olenevalt kasutuse intensiivsusest.

Kuigi PVC- ja LVT-põrandaid pestakse ka tavakoristuse käigus, jääb nendegi vahakihti igal koristuskorral veidi mustust, mis ei eemaldu. Üldjuhul on seda tüüpi põrandad kaetud kahe vahakihiga, mis tähendab, et mustus ja kriipsud-kraapsud ei kahjusta põrandapinda, vaid ainult vaha. Süvapuhastuse käigus pealmine vahakiht eemaldatakse ja kantakse peale hooldusvaha, mis loob uue, puhta ja värske ilme.

Kuidas hooldada linoleumi?

Kuna linoleumi pind on tänu looduslikule koostisele poorsem kui vinüülkatetel, siis tuleb kindlasti linoleumkatte pind kaitsta vahatamise teel. Puhastamisel tuleks kasutada neutraalset puhastusvahendit ja hästi väljaväänatud lappi. Vältima peaks leeliseliste ja kõrge pH sisaldusega puhastusvahendite kasutamist. Kindlasti tuleb hooldamisel järgida linoleumkatete hooldusjuhendit.

Selleks, et linoleumpõrandale ei tekiks niiskuse toimel pragusid tuleb kindlasti seda korrapäraselt vahatada. Vahatamise sagedus sõltub põrandale langevast koormusest. Eluruumides paar korda aastas, eriti suure koormusega ühiskondlikel pindadel võib vahatamiskordade arv ulatuda 5-6 korrani aastas.

Kindlasti tuleb vältida märgpuhastust ja liigse vee kasutamist. Igapäevane puhastamine kergelt niiske mikrokiudlapi või tolmuimeja abil. Plekid saab eemaldada neutraalse puhastusvedelikuga niisutatud lapi abil.

Käesolevad nõuanded on avaldatud Lincona põrandakeskuse lahkel loal.

Kivi- ja plaatpõranda hooldus

Süvapesu saab teha ka kivi- ja plaatpõrandale. Seda võib võrrelda koduse vannitoa suurpuhastusega. Kui kodus nühid hambaharjaga vuugivahesid ja eemaldad katlakiviplekke, siis sisuliselt sedasama teeme ka meie – tõhusa puhastusvahendi, põrandapesumasina ja vuugiharjaga.

Kivi- ja plaatpõranda süvapesu koosneb neljast etapist. Esimene on leotus, kus kantakse puhastusaine kõige enam määrdunud kohtadele nagu katlakivijäljed, rauasete ja muu ladestunud mustus. Teine etapp on vuugipuhastus, mis tehakse käsitsi. Kolmandaks on põrandapesu, mille käigus pestakse kogu põrand korraga üle. Neljandaks ja viimaseks etapiks on loputus, mis tehakse alati puhta veega, et eemaldada kogu mustus ja ka puhastuskeemia.

Laminaatpõrand

Laminaatparkett on tänu oma tugevale pealiskattele oluliselt vastupidavam kriimustustele ja plekkidele kui puitpõrand ja vaipkate. See on üks parimaid valikuid ruumidesse, kus on palju liikumist, mängivad lapsed või jooksvad lemmikloomad. Lisaks vastupidavusele, näeb laminaatparketist põrand ka aastate pärast välja nagu uus.

Laminaatkate on väga vastupidav ka plekkidele, kulumisele ja niiskusele.

Lihtne puhastada ja hooldada – plekkide ja mustuse eemaldamiseks kasutage niisutatud lappi või põrandamoppi ning põrand saab hõlpsasti puhtaks.

Laminaatparketist põrand on võrreldes teiste põrandatüüpidega väga rahasäästlik lahendus. Puitpõrand vajab mitmekordset õlitamist ja lakkimist ning pidevat järelhooldust ning vaip-ja PVC-katete eluiga on sõltuvalt kasutusaktiivsusest kuni kaks korda lühem. Samas ei nõua laminaatparkett mingisugust järelhooldust ning investeering põrandasse piirdub soetamise ja paigaldamisega.

Kui tihti süvapesu tellida?

Põranda süvapuhastuseks tuleb varuda ideaaljuhul kaks päeva: esimesel päeval pestakse, teine päev on kuivamiseks. Kontoris on seda hea teha näiteks nädalavahetusel, kui inimesi nagunii tööl ei ole. Vajadusel saab hakkama ka ööpäevaga, aga järgmisel päeval sokiga vaibale astuda siiski veel ei saa.

Kui tihti süvapesu tellida, sõltub ruumide kasutuskoormusest. Enamasti piisab, kui võtta see ette kord aastas, vaipkatete puhul minimaalselt kaks-kolm korda aastas. Kui ruumides välisjalanõusid ei kanta, on vajadus väiksem, aga kord aastas on ka sel juhul miinimum. Soovitame plaanida põranda süvapesu ennekõike kevadeks, kui porihooaeg lõppeb, sest nii kestab kena tulemus kauem.

Kui põrandad on regulaarselt ja põhjalikult puhastatud, säilib nende välimus kauem kena. Kõige märgatavam on see kivi- ja plaatpõrandate puhul, kus eriti märgruumides kipuvad katlakivi, roostesete ning inim- ja seebirasv just vuugivahedesse kogunema. Samuti on süvapesu kriitiline vaipkatte hooldamiseks, lükates edasi vaibavahetuse vajadust. Kui põrandad on puhtad ja korralikud, on ka värskendavat remonti harvem vaja.

Spetsiifilised materjalid nõuavad puhastamisel ja hooldamisel ka erimeetodeid, loe lähemalt meie blogist.